Dzień Mózgu

Opublikowano: 2024-03-26 08:11, Numer artykułu: 82099

Dzień Mózgu już za nami. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w aktywnym wykładzie na temat mózgu, tego jak wielkie tajemnice skrywa ten fascynujący i najważniejszy w całym naszym ciele, narząd. A oto kilka interesujących faktów o mózgu:
1. Mózg składa się z około 86 miliardów neuronów, które komunikują się między sobą za pomocą setek bilionów połączeń synaptycznych.
2. Pomimo że mózg stanowi tylko około 2% masy ciała, zużywa aż około 20% całkowitej energii i tlenu dostarczanego do organizmu.
3. Mózg jest niezwykle plastyczny i może się adaptować do zmian w otoczeniu oraz uczyć się nowych rzeczy przez całe życie, co nazywane jest neuroplastycznością.
4. Umysł ludzki generuje około 70 000 myśli na dzień.
5. Sen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia mózgu. Podczas snu mózg przetwarza informacje, konsoliduje pamięć i regeneruje się.
6. Emocje mogą mieć wpływ na funkcjonowanie mózgu, wpływając na procesy myślowe, pamięć i podejmowanie decyzji.
7. Mózg ludzki jest jednym z najbardziej skomplikowanych znanych obiektów w całym wszechświecie.
8. Waga mózgu dorosłego człowieka wynosi około 1,4 kg, ale może się różnić w zależności od wieku, płci i innych czynników.