Kwiecień Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu

Opublikowano: 2019-04-29 08:07, Numer artykułu: 13073
Autyzm jest niepełnosprawnością, która powoduje inne, czasem dziwne zachowanie się dziecka oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych odbieranych przez receptory. Jest to całościowe zaburzenie rozwoju, manifestujące się swoistą izolacją od otaczającego świata.
Dziecko z autyzmem może stale poszukiwać bodźców zapachowych, wprawiać się w ruch wirowy, podskakiwać, machać rękami, opukiwać piłkę, patrzeć na kręcące się kółka w samochodziku, powtarzać zasłyszane wcześniej słowa i całe zwroty, z dużą dokładnością rysować, np. autobusy, windy.
Czy to są dziwne zachowania? Tak, dla większości ludzi są one dziwne i niezrozumiałe, powodują śmiech. ALE NIE W NASZEJ SZKOLE!!!
W Zespole Szkół nr 30 na ul. Jesionowej 3a nie ma ani jednego ucznia, który wyśmiewałby się z kolegi/koleżanki z autyzmem. Tu wszyscy bawimy się, tańczymy razem, mamy wspólne zajęcia, akceptujemy siebie nawzajem. Tu nikt nikogo nie poniża i nie obraża.
30 kwietnia odbyło się spotkanie edukacyjne, poświęcone zagadnieniu autyzmu, na którym uczniowie z klas 0 - 5 poznali bliżej Eryka z klasy 3a. Z zaciekawieniem i wzruszeniem dowiedzieli się o jego zainteresowaniach i pasjach. Eryk jest inny, ale potrafi bardzo wiele. Jest wspaniałym, mądrym chłopcem z autyzmem.