Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Opublikowano: 2024-10-15 08:31, Numer artykułu: 88138

Międzynarodowy Dzień Białej Laski, obchodzony co roku 15 października, ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat osób niewidomych i niedowidzących oraz promowanie ich praw do pełnej integracji w społeczeństwie. Biała laska jest symbolem osób niewidomych, służy im do bezpiecznego poruszania się w przestrzeni publicznej i odgrywa ważną rolę w podnoszeniu świadomości na temat wyzwań, z jakimi się mierzą.
W naszej szkole gościliśmy dziś Pana Szymona Biały z zaprzyjaznionego Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy, ktory poprowadzil z nami bardzo ciekawe i praktyczne zajecia edukacyjne, które zwróciły nam uwagę na problemy, z którymi borykają się osoby niewidome, ale także na ich niezależność oraz możliwości, jakie mają dzięki nowoczesnym technologiom i wsparciu. Uświadomiliśmy sobie, że wiele zadań, które dla nas są automatyczne, wymagaja od osób slabowidzacych lub niewidomych znacznie większej koncentracji i umiejętności.
Podczas spotkania moglismy założyć specjalne okulary lub opaski na oczy i spróbować wykonać proste czynności, takie jak: nalewanie wody do szklanki- bez możliwości zobaczenia poziomu wody, osoby niewidome muszą polegać na zmyśle dotyku lub słuchu (niektórzy trzymają palec na krawędzi szklanki, by wyczuć moment, kiedy woda sięgnie brzegu lub korzystaja ze specjalnego miernika wydającego dzwiek). Kolejnym wyzwaniem bylo złapanie piłki – brak możliwości oceny toru ruchu wymaga innej formy reagowania, często z pomocą słuchu, dźwięków otoczenia i przewidywania ruchu piłki. Spróbowaliśmy też poruszania się po nieznanej przestrzeni – tu kluczową rolę odgrywa biała laska, którą osoby niewidome używają do badania terenu przed sobą lub pomoc drugiej osoby.W takich ćwiczeniach osoby widzące uczą się, jak opierać się na zmysłach innych niż wzrok, by poruszać się bezpiecznie.
Te doświadczenia pozwalają zrozumieć, że osoby niewidome i niedowidzące często rozwijają wyjątkowe zdolności adaptacyjne, takie jak wyostrzenie innych zmysłów (np. słuchu czy dotyku) oraz umiejętność lepszego planowania i organizacji przestrzeni wokół siebie. Jednak wciąż codzienne życie wiąże się z wyzwaniami, które dla osób widzących mogą wydawać się trywialne. Dzięki takim wydarzeniom, jak Międzynarodowy Dzień Białej Laski, większa liczba osób zyskuje świadomość tych trudności i ma możliwość zrozumienia, jak ważne są odpowiednie wsparcie i dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób niewidomych. Dziękujemy Panu Szymonowi za tak niezwykle doświadczenie.