Uwaga!

Opublikowano: 2019-01-02 18:25, Numer artykułu: 5897

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w czasie ferii zimowych jest priorytetem dla policjantów ruchu drogowego, którzy już 12 stycznia 2018 r. rozpoczęli działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczne ferie”, wspierane akcją informacyjno-edukacyjną „Bezpieczna droga do celu”, które potrwają do 25 lutego br.

Terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw znacznie się różnią. Pierwsi uczniowie rozpoczęli ferie już 15 stycznia br., a wyjazdy zarówno zorganizowane czy też rodzinne będą miały miejsce już w godzinach popołudniowych i wieczornych 12 stycznia br.

Działania skoncentrowane są przede wszystkim na bezpieczeństwie przewożenia dzieci i młodzieży, a polegają miedzy innymi na prowadzeniu wzmożonych kontroli autokarów i samochodów.  W ramach sprawdzeń policjanci ruchu drogowego zwracają szczególną uwagę, czy dzieci przewożone autokarami i samochodami osobowymi zapięte są odpowiednio pasami bezpieczeństwa lub znajdują się w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących. Zwracana jest również uwaga, czy transportowany ładunek, np. bagaże, sprzęt narciarski, przewożone są w sposób niezagrażający bezpieczeństwu pasażerów. Tradycyjnie prowadzone są kontrole stanu trzeźwości i prędkości prowadzonych pojazdów.

Każdego dnia do służby na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego kierowanych jest średnio cztery tysiące policjantów ruchu drogowego. W przypadku konieczności podjęcia działań nieplanowanych, wynikających np. ze zdarzeń szczególnych, liczba patroli będzie odpowiednio zwiększana.

W każdym województwie wytypowane zostały stałe miejsca prowadzenia kontroli stanu technicznego pojazdów i stanu psychofizycznego kierowców. W Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowany został wykaz tych punktów z terenu całego kraju, wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad bezpiecznego przewożenia dzieci i młodzieży, a także na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i kierowców. Informacje te zamieszczone są na stronie policja.pl, a także na stronach jednostek terenowych Policji. W praktyce każdy zainteresowany uzyskaniem informacji na temat możliwości, miejsca i czasu sprawdzenia autokaru, zarówno od dyżurnego jednostki organizacyjnej Policji lub ze strony internetowej właściwej KWP/KSP (oraz KGP), będzie mógł otrzymać tego typu informacje.

Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym, czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi, warto umówić z właściwą jednostką terenową Policji sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i stanu psychofizycznego kierowcy wcześniej, dzwoniąc na wskazane w wykazie numery telefonów lub na numer 997. Pozwoli to nam uniknąć zamieszania bezpośrednio przed wyjazdem oraz długiego oczekiwania w kolejce.

Podejmijmy również zdecydowane działania, gdy wyczujemy od kierowcy lub opiekuna dzieci alkohol lub ich zachowanie będzie budziło nasze podejrzenie, że osoby zażyły środek działający podobnie do alkoholu.

Reagujmy, gdy kierowca przekracza dozwoloną prędkość, nie dostosowuje prędkości do panujących warunków atmosferycznych, nie robi przerw w czasie jazdy lub nie reaguje na potrzebę przerwy sygnalizowanej przez uczestników podróży. Zwracajmy uwagę, gdy kierowca rozmawia przez telefon bez systemu głośnomówiącego, pisze sms-y, a jego wygląd lub zachowanie wskazuje, że jest przemęczony.